Jak najít nový byt, aneb hledáte na netu? Děláte to špatně!

Nemějte mi to prosím za zlé, ale je opravdu důležité, aby jste to věděli. A o to je to důležitější, pokud hledáte dobrou nemovitost za dobré peníze.

To, co jsem psal v úvodu, je naprostá pravda, za kterou si stojím. A hned vám vysvětlím proč to tak je.

Zamyslete se sami nad sebou. Jdete do práce, školy atd. a přemýšlíte nad tím, proč už tak dlouho hledáte nové bydlení a pořád se to nedaří? Jak je možné, že se neprodávají žádné nemovitosti dle vašich představ? Vždy je to ve špatném stavu, na špatném místě, je to příliš drahé, na nemovitosti je zástava, nebo je to družstevní byt atd. Důvodů může být celá řada, anebo jsou to dokonce kombinace těchto důvodů. Nejde totiž až tolik o to co hledáte, ale jak to hledáte. Drtivá většina hledajících udělá to, že si sedne k počítači, najede na inzerci nemovitostí a snaží se najít vhodnou nemovitost. Ale takhle to nefunguje, nebo alespoň ne dostatečně.

Je potřeba si uvědomit několik základních faktů, které zásadně mění postoj vás, realitních makléřů i prodávajících.

Minulost:

Před několika lety byla situace na trhu s nemovitostmi taková, že když se prodával například byt, tak se musel zákazník (kupec) hledat.
Zpravidla trvalo delší dobu, než se byt prodal.

Jeden z důvodů byly např. vysoké úrokové sazby u hypoték a přísnější pravidla, za kterých jste mohli hypotéku dostat.

Další důvod o kterém se příliš nemluví je fakt, že obrovským skokem se zjednodušila výstavba domů.

Jednoduše řečeno – technologie výstavby se dostala na takovou úroveň, že dnes většina nových domů stojí díky práci majitele a ne firmy, která by postavila dům na klíč.

Proto také v minulosti bylo více lidí v pronájmu a nemohli si dovolit přemýšlet o koupi či postavení nového bydlení.

Vytvořil jsem si vlastní statistiku, a protože jsem ve stavebnictví působil opravdu dlouho, tak vím, že 20-30% lidí kteří si staví dům, bude následně prodávat nemovitost v které v současné době bydlí.

Víte, že ročně se formou individuální výstavby postaví zhruba 12 000 rodinných domů?

Současnost:

A jaká je situace nyní?

 Ve skutečnosti je dnes menší množství prodávajících nežli kupujících. Proto také můžete vídat nejrůznější letáky a inzerce přímo od realitek, nebo od hledajících, že koupí nemovitost v této oblasti atd. To samozřejmě bylo vždy, ale v současnosti se tato situace dostává na vyšší level.
Přesto bych vám nedoporučoval právě tuto cestu a to hned z několika důvodů, ale o tom někdy příště.

 Co to tedy vše znamená v praxi?

Ve chvíli, kdy se na trhu objeví zajímavá nemovitost, na dobrém místě a za rozumné peníze, tak je prodaná dříve, než se stihne zveřejnit na internetu. Pokud bych to měl popsat naopak tak asi takto. Ve většině případů se na internetové inzerci zveřejní nemovitosti, které jsou z nějakého důvodu hůře prodejné, nebo již prodané. Samozřejmě, že se právě teď najde asi „3 miliony“ lidí, kteří se mnou nebudou souhlasit. Ale můžete si tyto informace velice jednoduše ověřit sami.
Najděte si dobrého realitního makléře (pokud jej už nemáte) a povězte mu, že až se v té či oné lokalitě objeví byt, tak nechť vám dá vědět, že jej koupíte. A pak se jej zeptejte jaká je poptávka na takovýto byt.
Řekne vám, že jste už desátí, kteří toto po něm chtějí!

Profesionální makléř má v lokalitě kde působí mnohem větší přehled, než vy, kteří hledáte byt pouze na internetu a proto spolupráce s profesionálem je vždy ku prospěchu věci. I když budete jedni z deseti, tak pořád je lepší dozvědět se o nemovitosti v době, kdy je opravdu na prodej a ne až v době kdy se zveřejní na netu, proto aby si realitka udělala reklamu o tom jak je šikovná a kolik prodává nemovitostí, a ve skutečnosti je nemovitost již zamluvena.

Závěr:

Závěrem vám chci jenom doporučit pár věcí.

Hledejte nemovitost sami, ale dělejte to jinak než ostatní.

Ptejte se u známých, rodiny, přátel atd. zda neví o něčem co se bude prodávat. Můžete se takto dostat ke koupi dříve, než kdokoliv jiný.

Spojte se s profesionálním realitním makléřem. Má mnohem větší přehled. Ví často o nemovitostech k prodeji dříve než veřejnost. Ví o nemovitostech k prodeji, které se nikde, anebo špatně inzerují a jen proto se je nedaří delší dobu prodat. Makléř vás bude informovat o novinkách a také vám rád poradí, i když si najdete nemovitost sami a budete potřebovat radu odborníka. Může nastavit plán a strategii, která vám také může velice dobře pomoci a zase to bude jen a jen díky jeho zkušenostem.

A úplně na závěr, spolupracujte s makléřem i když si najdete nemovitost sami. Informujte jej hned na začátku, že jste si vyhlídli nemovitost a nechte se jím zastupovat. Kromě právního bezpečí to většinou vede i k lepší ceně pro vás.

Kategorie: Články