Co Vám realitní makléř nikdy neřekne?Aneb, 3 tipy, když si chcete nemovitost prodat sami!

Prodáváte, nebo chcete prodat nemovitost? Potom řešíte kromě jiného i to, jak prodat co nejrychleji a hlavně ZA CO NEJVÍC!

Obvykle se podíváte na internet, porovnáte ceny podobných nemovitostí ve vašem okolí, přihodíte něco navíc s tím, že to zkusíte za vyšší cenu a pokud se nepodaří najít kupce tak snížíte cenu.

Důvodů, proč to takto nedělat je spousta, ale o tom tento článek není. Těm z vás, kteří tento článek čtou a již svou nemovitost prodali a to třeba i rychle a za svou stanovenou cenu, nasadím „brouka do hlavy“:

Napadlo vás, za kolik jste mohli nemovitost prodat ve skutečnosti, kdybyste udělali jen pár „drobností“,o kterých se dále dočtete?

Všechny tipy, které vám nyní prozradím, totiž vedou k vyšší návštěvnosti vašeho inzerátu, vyššímu zájmu, více prohlídkám a tudíž k možnosti prodat za již stanovenou cenu, nebo i vyšší.

Naposledy při použití nejen těchto tipů, ale i díky dobře zvolené strategii prodeje se mi podařilo majitelce „vydělat“ o 300.000,- Kč více, než za kolik chtěla byt prodat původně.

Tip č.1- Fotografie

Jasně, prodávám nemovitost tak udělám fotky. Dám je na nějaký realitní server a uvidíme kolik se ozve lidí. Tady vám nyní poradím pár zásadních informací, jak udělat fotografie, které přitáhnou více zájemců (tudíž mohu prodat nemovitost rychleji a za více peněz)

· Kuchyňská linka: I když budete prodávat byt před rekonstrukcí a je zde opravdu stará, ušmudlaná kuchyň, tak vždy bude vypadat lépe, když na kuchyňské desce nic není. Nic znamená nic! Dejte pryč rychlovarnou konvici, stojan s noži, mikrovlnku, umývací prostředky atd.. Poté udělejte stejnou fotografii jako před tím a uvidíte obrovský rozdíl. Ještě vyšší efekt je, pokud se jedná o pěknou kuchyň.

· Koupelna: Zde platí téměř to samé jako u kuchyňské linky. Vše co jde schovat schovejte – ručníky, kartáčky, šampony atd. Uvidíte opět velký rozdíl. Pokud je koupelna zastaralá a je jasné, že nový majitel provede rekonstrukci, tak koupelnu do inzerce nedávám. Velmi výjimečně inzeruji na fotografii toaletu (musí být opravdu pěkná )

· Fotografie ostatních částí nemovitosti: To co jsme si psali o kuchyňské desce platí i u stolů, nočních stolečků, skříní (zejména u těch nižších). Dále pokud je to možné, nefotografujte např. obývací pokoj s rotopedem, skákacím míčem atd. Přesuňte tyto věci mimo záběr a pak je klidně vraťte.

· Samotné focení: Nebudu zde psát jak nastavit ten či onen fotoaparát (nejsem profesionální fotograf). Ale jedno z pravidel – rozsviťte vše, co se dá. V 80% případů je toto vždy ku prospěchu. Snažte se dělat fotografie směrem od okna do místnosti. Nebojte se při focení naklonit, kleknout a někdy i lehnout. Budete překvapeni jak to může pomoct. 

150 tisíc„: poslední tip ohledně focení. Dnes Vás fotografie nic nestojí. Raději udělejte „150.000“ fotografií a

    z nich vyberte ty nejlepší.

Tip č.2 – Kafe

Opět se zamyslete. Co ve skutečnosti způsobí, že se zájemce při prohlídce, nebo po ní rozhodne nemovitost koupit?

Není to jen o ceně, velikosti, lokalitě, stavu nemovitosti atd.

Jedna z klíčových záležitostí je, jak se v dané nemovitosti cítí. Těsně před prohlídkou uvařte kafe. Ptáte se proč? Proč bych měl někomu předem vařit kafe? Neděláte pro ně, ale pro sebe.

Naprostá většina lidí kafe pije. A pokud přijdou do prostoru, kde to voní kávou, tak jim je zde automaticky příjemněji. Nejzajímavější na tom je, že se tak děje, aniž by si to uvědomili.

Tip č. 3 – Úsměv

Pokud se budete na zájemce usmívat prodáte lépe!

Celková pohoda, klid, žádný stres atd. odbourá podvědomě absolutní většinu zájemců v dobrém slova smyslu. Často vám pak řeknou i další podrobnosti a berou to za přirozené.

Například jak budou nemovitost financovat, proč takovouto nemovitost hledají… Je potřeba si uvědomit, že i pro zájemce (většinu z nich) je prohlídka stresující záležitost.

Mají kupovat něco na celý život za několik milionů, mají se setkat s cizím člověkem a vlastně neví, co je čeká.

 Vlídné přirozené podání ruky s úsměvem na rtech zvyšuje důvěryhodnost.

(Mini tip – alespoň při prvním kontaktu se dívejte zájemcům do očí, pokud to neuděláte, tak snižujete důvěryhodnost a tím si i snižujete šanci prodat)

Rada na závěr:

Tak a 3 tipy jsou za námi.

Mám však ještě radu. Je potřeba si uvědomit, že moje 3 tipy nejsou samospásné.¨

Uvědomte si, že špatná inzerce + špatně stanovená cena + špatná strategie prodeje = málo a špatných zájemců o nemovitost. A pokud i přesto vše běží podle vás, tak pravděpodobně přicházíte o možnost prodat za vyšší cenu.

Kvalitní kompletní inzerce způsobuje WAU efekt a prodá nemovitost v řádu desítek procent před samotnou prohlídkou.

Jak to myslím?

Už několikrát jsem vezl zájemce na prohlídku autem, nebo se s nimi mohl setkat před prohlídkou a bylo jasné, že se jim nemovitost „hodně zamlouvá“ a to ji ještě neviděli. Samozřejmě se pak prodává mnohem jednodušeji.

Kategorie: Články